Chcete vědět, o čem je to Mikulovské pivobraní?
Na úplném začátku byla touha vymezit se a v centru čistě vinařské oblasti uspořádat první pivní festival. Po „zkoušce“ nultého ročníku v roce 2010 v nedalekém Březí, rozhodli jsme se rozhodli uspořádat v srpnu 2011 dvoudenní pivní jarmark přímo v mikulovském amfiteátru. A od té doby už se to s námi veze. Pod hesel „In vino veritas, in pivo taky!“ se snažíme dělat rockový festival spojený s pivním jarmarkem nejen pro zaryté rockery a pivaře, ale také pro celé rodiny. Proto kromě koncertů a stánků zveme do amfiteátru i různé umělce, atrakce, showmany nebo sportovce. Chceme, abyste s námi trávili den (někdy i dva) a bavili se, ať je vám pět nebo devadesát.
První "pokoronavirový" ročník jsme organizovali opět „na poslední chvíli“, jelikož celou zimu a jaro byly hromadné akce zakázány a dlouho se nevědělo, kdy a nakolik se situace uvolní. Tentokrát jsme na organizaci měli jen 2 měsíce. Zvolili jsme cestu jistoty, několikanásobně zmenšili rozpočet a Pivobraní jsme zkrátili jen na jeden den. Do něj jsme vměstnali všechny nezbytnosti – 7 kapel v amfiteátru, přiměřeně velký pivní jarmark a 4 místní kapely na vedlejší stage. A přestože jsme pro tento 11. ročník spoustu věcí vypustili, na atmosféře to vůbec nebylo znát. Počasí bylo ideální, poměr pivovarů a návštěvníků také. V amfiteátru excelovali Horkýže Slíže, Marpo se svým TroubleGangem, v prime time pak Gate Crasher a už za tmy pořádně prohřáli obecenstvo pod pódiem svými pyrotechnickými efekty český tribute band Rammsteinů RCZ. Tento ročník si jednoduše pochvalovali všichni, kdo s ním měli co dočinění.
Jubilejní 10. ročník nedopadl úplně tak, jak jsme si představovali. Kvůli jarní epidemii koronaviru a několikaměsíčnímu zákazu hromadných akcí jsme dlouho nevěděli, zda vůbec bude možné Pivobraní pořádat. Rozhodli jsme se definitivně 5 týdnů před akcí, že do toho půjdeme i za cenu omezení. Kvůli podmínkám nařízených vládou jsme byli nuceni rozdělit areál amfiteátru na 3 oddělené sektory. Tato omezení společně s velmi teplým počasím po oba dny (až 35°C) návštěvnosti hlavně pivního jarmarku moc nepřidalo. Kdo ale přišel na rockové hvězdy do amfíku, nemohl být zklamán. Hudebně to byl nejkvalitnější ročník, první den nezklamaliHorkýže Slíže a večerní divočáci Walda Gang, v sobotu excelovala Doga, Gate Crasher a sobotní Pivobraní zakončilo profesionální vystoupení německých metalistů z Hämatom. Nezklamali ale ani méně známé kapely (No Control, Anacreon, De Bill Heads) nebo staří harcovníci (Limetall, Komunál).
Rozjezdový pátek se poprvé změnil na plnohodnotný festivalový den, i proto byl rozpočet festivalu byl doposud nejvyšší v historii. Zvětšilo se znovu stanové městečko a pozvali jsme rekordních 14 kapel. Už v pátek odpoledne se otevřely brány amfiteátru, který přivítal několik tisíc fanoušků rockové hudby. Ti si odnesli zážitek v podobě Zoči Voči, Tanji, oblíbených Škworů nebo dechberoucí ohnivé show RCZ - Rammstein Tribute Bandu. Dvoudenní festival pak pokračoval v sobotu, která nabídla kromě koncertů Dymytry, Gate Crasher nebo AC/DC Revivalu i bohatý doprovodný program jako paintballovou střelnici, exhibici freestyle fotbalu, dogdancingu nebo jízdu na BMX a bruslích. Připravovaly se také pivní koktejly. Večerní program ale narušil silný liják, kvůli množství vody na pódiu musel být předčasně ukončen i jeden probíhající koncert a dešťové kapky pak doprovázely všechny zbylé kapely sobotního večera. Ani to ale lidi z amfiteátru nevyhnalo a užili si pod deštníky a pláštěnkami ještě vystoupení Traktor, Desmod nebo Trautenberk.
Při osmém ročníku jsme si dali za úkol uspořádat opět rekordní festival. A to se povedlo. Tentokrát se nám podařilo zlákat do amfiteátru 40 minipivovarů s téměř 140 druhy piva, čímž jsme stali ten rok největším dvoudenním pivním festivalem na Moravě. Počasí nakonec vyšlo na jedničku a spokojení byli pivaři, rockeři i malí návštěvníci. Už pátek bavilo návštěvníky 5 pop-rockových kapel, hlavní slovo ale měli v sobotu legendy českého rocku – Alkehol, Harlej a především noční Doga, jejíž koncert zakončil stylový ohňostroj. Poprvé jsme také přivítali hudebního hosta mimo Česko a Slovensko – svůj set zahrál oficiální tribute band Metallicy Scream Inc. z Ukrajiny. Největší úspěch doprovodného programu sklidily exkluzivní ženské zápasy v kečupu, ohňová show, lákala také kuchařská show s hmyzími specialitami a následnou ochutnávkou, děti se bavily na vodní skluzavce, v zorbingových koulích nebo se fotily s hadem. Novou podobu získal živý maskot festivalu Pivoš, k němuž přibyla i partnerka - Pivoška.
Pomyslná šťastná sedmička podtrhla velký úspěch 7. ročníku Pivobraní. Obliba akce stoupá, rozšířili jsme ji proto opět na dva dny (pátek-sobota). Veřejnosti se prezentuje poprvé také nový maskot Pivoš, jehož jméno zvolili sami fanoušci festivalu, je také založen instagramový účet Pivobraní. Je to rekordní ročník co se týče návštěvnosti, amfiteátrem za dva dny prošlo cca 6000 lidí, mezi nimi třeba tehdejší předseda vlády Bohuslav Sobotka. Na pódiu excelovaly v maximálně nabitém sobotním line-upu Rybičky 48, Horkýže Slíže, Arakain, IneKafe a Dymytry. Během doprovodného programu pivního jarmarku, který zahrnoval 90 pivních speciálů, mohli návštěvníci vidět siláckou show Železného Zekona, show na BMX, workout svalovců, představení bublinového klauna nebo kulinářskou show Marcela Ihnačáka a Markéty Hrubešové.
Festival dostává koncem roku nové webové stránky, rozjíždí se i masivnější facebooková propagace, ale je to co se počasí týče asi nejchladnější ročník akce (teplota okolo 20 °C). Diváci mohli opět jen v průběhu soboty vyzkoušet nový sport beer-pong a shlédnout na hlavní stagi třeba Argemu, Metalindu, Krucipüsk nebo Morčata na útěku. Doprovodný program zahrnoval stavební městečko, vystoupení kouzelníka, hasiče s pěnou pro děti, klauny nebo ohňostroj.
Předchozí ročník nasadil laťku velmi vysoko, přesto patřil 5. ročník v historii festivalu k nejzdařilejším, i když byl opět jen jednodenní. Tisíce lidí neodradila srpnová vedra od toho, aby strávili sobotní den v zrekonstruovaném mikulovském amfiteátru. Nově zřízené stanové městečko pro návštěvníky ze vzdálenějších končin už bylo nezbytností, poprvé se na festivalu objevila také možnost koupit si speciální památeční „dvoutinky“, bez kterých už bychom si dnes festival snad ani nedokázali představit. V amfiteátru vystoupili jako hlavní hvězdy No Name a Desmod, atmosféru ale podpořili i Škwor, Ukulele Trouble Makers nebo Citron.
Tento ročník byl do té doby nejúspěšnějším, co se týče počasí i návštěvnosti. A to bylo původně jeho konání v ohrožení kvůli termínové kolizi s cyklistickým závodem. Kvůli tomu se zkrátilo Pivobraní poprvé pouze na jeden den a navíc jsme poprvé rozdělili pivní jarmark s 60 druhy piva a rockové koncerty uvnitř betonového amfiteátru. Horké letní slunce a nabitý line-up (Horkýže Slíže, Harlej, Doga, Alkehol) téměř zbořil dosluhující amfiteátr a lidé dlouho po skončení koncertu nechtěli odejít z areálu.
Moderátorem tohoto opět dvoudenního ročníku byl Ruda z Ostravy, který představil na pódiu v přírodním areálu amfiteátru kapely Rybičky 48, Imodium, Walda Gang nebo Kabát a Beatles Revival. Kromě 70 druhů piva mohli odvážlivci vyzkoušet změnu účesu v rámci hair show nebo soutěžit o největší pivní břicho. Pány zase potěšilo vystoupení pole dance nebo noční Miss mokré triko. Festival tehdy získal záštitu ministra zemědělství i hejtmana Jihomoravského kraje, stejně jako svazu pivovarů. Po třech letech bylo jasno, že spojení rock a pivo funguje.
Zaměření na rodiny se ukázalo jako výborný tah, a tak jsme v podobném formátu pokračovali i v dalším roce, tentokrát už podpořeni i webovými stránkami a propagací na Facebooku. Dvoudenní návštěvnost vzrostla o neskutečných 200 %. Děti si mohli užívat v bazénu s pěnou, dospělí soutěžili v přetahování lanem, hodu sudem do dálky nebo pití piva na čas. Hlavními hudebními taháky ročníku festivalu byl Xindl X, Mňága a Žďorp, Gate Crasheer a zahrál také český Roxette revival - The RockSet. Minipivovary nabídly hned 70 pivních speciálů. Na akci poprvé upozorňoval obří krýgl při vjezdu do Mikulova, který láká na Pivobraní dodnes. Jen pro zajímavost - vešlo by se do něj téměř 19 000 litrů piva.
Odvážná myšlenka, které zprvu moc lidí nevěřilo, ale zájem návštěvníků i stánkařů v areálu amfiteátru nám ukázal, že to bude správná cesta. Stánky s 30 druhy piva už tehdy doplňoval ohňostroj, fakírská show, ukázka historického šermu, soutěž Miss mokré tričko a koncerty kapel jako Větry z Jihu a Jiří Zonyga, Morčata na útěku nebo moderní cimbálová muzika Medicimbal. Už tehdy se začalo používat heslo festivalu: „In vino veritas, in pivo taky.“